Felejtsük el a fájdalmas visszérműtéteket!
Annak ellenére, hogy nagyon sokan szenvednek visszér betegségben, kevesen szánják rá magukat a műtétre. Ennek oka, hogy a páciensek félnek a műtéti fájdalomtól, a műtét utáni felépüléstől, a munkából való kimaradásból és a szövődményektől.
Magyarországon is elérhetővé a valaha volt legkíméletesebb visszérműtét, a ragasztásos technológiát alkalmazó Sapheon VenaSeal Closure System.
Dr. Sepa György, az Országos Kardiológiai Intézet érsebész főorvosa az elsők között kezdte alkalmazni ezt a rendkívül kíméletes módszert a visszértágulatok kezelésére.
A visszér-betegség oka a visszerekben megnövekedett nyomás, ami főként a gravitációból ered, és tartós fennállása a vénabillentyűk elégtelenségéhez, a vér pangásához, majd az erek kitágulásához vezet. Amennyiben a felmenők is szenvedtek ettől, az utódoknál is megvan a hajlam a kialakulásra. Ugyanakkor egyes rizikótényezők is elősegíthetik a visszeresség kialakulását.
Sokan úgy gondolják, hogy a visszerek csupán esztétikai problémát jelentenek, pedig komoly egészségügyi szövődményekkel is járhat az állapot. A vénás pangás miatt ugyanis amellett, hogy az illető nehézláb érzésre és kisebb-nagyobb fájdalmakra panaszkodhat, kezeletlen esetben akár lábszárfekélyt, illetve mélyvénás trombózist is okozhat, mely nem ritkán életveszélyes tüdőembóliával társulhat.
Magyarországon, jelenleg is a legelterjedtebb a vágásos visszérműtét. Természetesen magát a problémát orvosolja, viszont több mellékhatással is jár, hiszen csúnya bevérzések, hegek maradnak utána, az eljárás fájdalmas, a kihúzott ér mentén a nyirokerek is sérülnek, ráadásul hosszas felépülési idővel is számolni kell. Viszont alapvető elvárássá vált, hogy az operáló sebész képes legyen mélyvénás UH vizsgálatot végezni, így csökkentve a kiújulás lehetőségét.
Mára már hazánkban is széles körben elterjedtek az úgynevezett endoluminalis ablatiok. A műtét lényege, hogy helyi érzéstelenítésben, altatás és gerinc érzéstelenítés nélkül a tágult véna szakaszt különböző forrásból eredő hőhatás segítségével elzárjuk. Ezek közül a rádiófrekvenciás módszer bizonyult a legkíméletesebbnek, ugyanis kisebb energiával működik, mint a lézer, így a környező szövetekre gyakorolt káros hatása is kisebb. Ehhez a legkörszerűbb Rádiófrekvenciás F Care Systems EVRF készüléket használjuk. A beavatkozás fájdalommentes, nincs bevérzés, nincs varratszedés, nincs műtéti heg és a páciens 2-3 nap után munkaképes.
A legújabb, legkíméletesebb eljárás lényege, hogy egy katéter segítségével ragasztót fecskendezünk vénába. Enyhe nyomást követően a ragasztó megköt, és teljes hosszában elzárja az eret. Az eljárást a Sapheon fejlesztette ki.
Az új eljárás nagy előnye, hogy nem használ hőenergiát, nincs szükség helyi érzéstelenítésre. Csak a katéter bevetetésének helyét kell érzésteleníteni. De a legfontosabb, hogy közvetlen műtét után a páciens folytathatja mindennapi tevékenységét (ott, ahol abbahagyta a műtét miatt), ráadásul kompressziós harisnya viselése nélkül.