Különösen a nőket és az álló foglalkozásúakat érinti a visszérbetegség, amely kezeletlenül súlyos szövődményekhez vezethet, megelőzéséért viszont sokat tehetünk. Dr. Sepa György, az Oxygen Medical sebésze, érsebésze hasznos tanácsokkal szolgált.
A hajlamra épülnek a rizikófaktorok
A visszér-betegség oka a visszerekben megnövekedett nyomás, ami főként a gravitációból ered, és tartós fennállása a vénabillentyűk elégtelenségéhez, a vér pangásához, majd az erek kitágulásához vezet. Amennyiben a felmenők is szenvedtek ettől, az utódoknál is megvan a hajlam a kialakulásra. Ugyanakkor egyes rizikófaktorok is elősegítheti a visszeresség kialakulását.
- A visszerek állapota a kánikulában azért romlik, mert a melegben az erek kitágulnak, lassul a vérkeringés, fokozódik a pangás és emiatt rosszabbodnak a panaszok. Éppen ezért nyáron elengedhetetlen a kezelés, a kompressziós zokni viselése fontos lehet a kezdeti stádiumban is.
- Akik állómunkát végeznek, a vénás véráramlás egyik fontos feltételétől, a környező izmok munkájától vannak megfosztva. Ilyen szempontból a mozgásszegény, ülő életmód is jelentős kockázati tényező.
- A várandósság első trimesztere idején főként a hormonális hatások, később pedig a vénás nyomást okozó, növekvő testsúly következtében változik meg a vénás keringés. Különösen többszörös terhesség esetén megjelenhetnek gáttáji és a kismedencei vénatágulatok is, ezek azonban a legtöbb esetben a szülést követően visszafejlődnek. A hanyattfekvés a vénák összenyomódása által fokozhatja is a panaszokat. Fontos, hogy az érintett kismama minél hamarabb szakszerű tanácsokat kapjon! Ugyanígy fontos a túlsúlyosok orvosi kezelése is.
Életmóddal a megelőzésért
- Segíthet, ha naponta akár többször váltózuhanyt alkalmazunk, amikor felváltva meleg, majd hideg vizet folyatunk a vádlinkra, hideg vízzel befejezve a folyamatot. A változó hőmérséklet hatására az erek kitágulnak, majd összehúzódnak, ez kiváló értorna és vérkeringés-serkentő is egyben.
- Kerüljük a túl magas sarkú cipőket, ideális az 5 centi alatti sarokmagasság. A túl magas sarok viselése esetén ugyanis másként feszül a lábszárizomzat, és kiiktatódik az izompumpa, ami a vér visszaáramoltatását szolgálná.
- Ha lehet, kerüljük a hosszú ideig történő álldogálást, illetve ha muszáj ezt tennünk, rendszeresen tornáztassuk, mozgassuk meg a lábujjakat, a lábszárat, és szabadidőnkben sportoljunk. Kifejezett panaszok esetén napközben ajánlatos lehet a kompressziós harisnya viselése, esténként pedig a láb felpolcolása. Rendszeresen ürítsük ki a vénákat értornával!
- Túlsúly esetén ajánlatos a kilókat fokozatosan csökkenteni elsősorban mozgással illetve az étrend átalakításával, hogy minél kevesebb súlyt kelljen a lábaknak cipelnie.
Csak az orvos segíthet
Amennyiben bárki láb- és bokadagadást, lábszárfájdalmat, a bőr bepirosodását, nyomásérzékenységet érzékel magán, vagy észreveszi, hogy a gáttájon jelentek meg visszerek, feltétlenül forduljon orvoshoz. – javasolja dr. Sepa György, az Oxygen Medical sebésze, érsebésze.
Csak szakember döntheti el, milyen módszer lesz az adott esetben optimális. A műtét a tágultvisszerek eltávolításával, a szklerotizáció pedig speciális anyag vénába fecskendezésével elzárja, és ezzel megszünteti az adott érszakasz visszértágulatát. Ez utóbbi eljárás során a mesterségesen elzárt vénaszakaszon már nem folyhat vér, ezek feladatát a környező egészséges vénák veszik át. A combon és a lábszáron lévő kóros felületes fővisszér eltávolítására is számtalan eljárás ismeretes. Ennek klasszikus műtéti megoldása a lágyékhajlatban történő érlekötés és a combból, esetleg emellett a lábszárból történő vénaeltávolítás. A lehetséges megoldások közé tartozik a vénafal felhevítése lézer- vagy elektromos szondával, illetve fagyasztással és a szondára fagyott véna eltávolításával.
Az arc értágulatai is eltüntethetők
Az arc középső területein értágulatokkal, esetleg gyulladt csomókkal jelentkező bőrbetegség a rozácea. A panaszok napfény hatására rendszerint rosszabbodnak, így a nyári időszakban még nagyobb gondot kell fordítanunk a tünetek kezelésére. Dr. Sepa György, az Oxygen Medical érsebész főorvosa az eltávolítás kíméletes lehetőségéről beszélt.
Nőknél gyakoribb
A rosacea megjelenésében az örökletes tényezők mellett a hormonális változások is fontos szerepet kapnak, így nőknél gyakrabban jelentkeznek az arcon a piros erecskék. Az első tünetek gyakran a menopauza időszakában mutatkoznak, bár az erre hajlamosaknál akár jóval előbb is. A tünetek gyakran összefüggnek egyéb gyomor-bélrendszeri betegségekkel, de a rosacea hátterében állhat vérnyomás ingadozás, vagy akár az értágulatot fokozó élelmiszerek gyakori és túlzott fogyasztása is.
A betegség lefolyása során, a kezdetben enyhe panaszok egyre fokozódnak. A klinikai képnek megfelelően három stádiumot különböztethetünk meg.
Életmóddal befolyásolható
A rosacea kezelésének terápiája a kiserek falának erősítésére, s ezzel párhuzamosan az értágító tényezők kerülésére épül. Gyulladásos fázisban nyugtató, fertőtlenítő hatású készítményeket kell alkalmazni helyileg és szükség szerint belső kezelésként is.
Fontos a tüneteket kiváltó, vagy súlyosbító betegségek kezelése is. A tünetek fellángolását megfelelő diétával, bizonyos életmódbeli tanácsok megtartásával és rosaceás bőr ápolására kifejlesztett kozmetikumok alkalmazásával is megelőzhetjük. Javasolt a vérbőséget, kipirulást okozó élelmiszerek, italok kerülése, így az alkohol, forró, erős, fűszeres ételek fogyasztása nem ajánlott.
Mivel a napfény szintén provokál, már az első napsugarak megjelenésétől magas faktorszámú fényvédő krémmel kell óvni a bőrt. A szaunázás vérbőség fokozó hatása miatt szintén kerülendő. A rosaceás bőr ápolására ideálisak az olyan összetevőket tartalmazó illatanyag- és színezékmentes készítmények, melyek a hidratáló hatáson túl védik és erősítik a véredények falait, csökkentik a bőr kipirosodását, és védelmet nyújtanak a napsugarak káros hatásaival szemben.
Rádiófrekvenciás visszérműtét segítségével eltüntethető
A rosacea kezelése a rádiófrekvenciás visszérműtét kezelés (RF) esetében a termokoaguláció elvén alapul. A vékony tűn keresztül alkalmazott nagyfrekvenciájú rezgés által kiváltott hőhatás roncsolja a kapilláris erek falát és azok tartalmát is: a kezelt érfal összezáródik, a benne lévő vér hirtelen megalvad, sejtjei szétesnek. A termokoaguláció pontosan ellenőrzött és irányított energiát használ, amely csak a célszövetre van hatással, de megvédi az azt körülvevő szöveteket. A beavatkozás után így nem tapasztalható égés, bőrelhalás vagy pigmentáció, az eredmény pedig már 1-2 nap múlva jól látható. A klinikai vizsgálat 90 százalék feletti hatékonyságot igazolt, mely kiemelkedően magas a kis átmérőjű erek kezelésében.
-A radiófrekvenciás visszérműtét eljárás szinte fájdalommentes, érzéstelenítést nem igényel, bármely testrészen elvégezhető, és kiemelkedően hatásos az arcon található érelváltozások kezelésére. Bármely bőrtípushoz használható, az erek alakja és színe is lényegtelen – ismerteti dr. Sepa György, az Oxygen Medical érsebész főorvosa. A kezelés után néhány napig az esetek egy részében a tü érintése helyén apró pörk alakulhat ki, mely néhány nap után nyomtalanul eltűnik.